Lim u obliku crijepa UNA je visoko-kvalitetni pokrov otporan na visoke i niske temperature, vjetar, led i buku. Dok je s drugim pokrovnim materijalima to nemoguće, s limom imate opciju kombinacije boje vašeg krova, fasade, i stolarije. Profil Una odlikuje se važnim prednostima u odnosu na druge pokrove, a to su: dugotrajnost, estetski izgled, mala težina, brza montaža, i postojanost u svim vremenskim uvjetima.
Na ovaj način dobijate krov vrhunskog kvaliteta koji vašem domu daje i lijep i moderan izgled. Crijep ploča UNA poseban sjaj dobija kada se nađe na porodičnim kućama.
Una profil izrađujemo isključivo po Vašoj mjeri, i boji! Odabir dimenzija i boje ne mjenja cijenu, a Vama daje slobodu izbora po Vašim potrebama!
Zanima te ovaj proizvod?
Više KontaktSljemenjak se proizvodi u dužini od 2,00 m (korisna dužina, računajući preklop).
“Šišmiš” snjegobran izrađujemo od pocinčanog bojanog lima debljine 0,50mm.
Uloga antikondenznog filca je da spriječi kapanje kondenzata koji nastaje usljed razlika u temperaturi iznad i ispod pokrova.
Proizvodni kapacitet linije iznosi 120m2/sat, što osigurava isporuku u 24 sata u većini slučajeva. Dužine table bira kupac.
Priprema krovišta prikazana je na slikama ovisno o vrsti krovišta (klasična drvena konstrukcija ili betonska ploča). Prikazani načini pripreme krova neutrališu pojavu kondenzacije koja se javlja na svim vrstama pokrova (lim, crijep, tegola, saloniti sl.). Osigurana je ventilacija što je jako bitno za dugovječnost i vodonepropusnost krovišta.
Ukoliko se radi o drvenoj konstrukciji krovišta, preporučujemo daščanje (pođenje) preko drvenih rogova. Prilikom daščanja treba obratiti pažnju da nastavci daske budu na rogu, a ne između rogova.
Preko daske se ugrađuje hidroizolacija u vidu krovne paropropusno-vodonepropusne folije ili bitumenske ljepenke (terpapir).
Mi dajemo prednost paropropusno-vodonepropusnoj foliji u odnosu na bitumensku ljepenku zbog dužeg vijeka trajanja i karakteristike propuštanja pare iz donjeg dijela krovišta, što omogućuje ventilaciju iznad termo izo-lacije krovišta.
Montaža se počinje od donjeg kraja konstrukcije paralelno sa sljemenom, nastavlja prema gore, praveći preklope, a završni dio se s obje strane preklapa preko sljemena krova.
Preko postavljene krovne folije ili ter-papira, izvodi se letvanje u vidu “roštilj” – konstrukcije. Prvo se ugrađuje kontra-letva (od koje direktno ovisi ventilacija ispod pokrova). Kontra-letva se postavlja iznad svakog roga, direktno na krovnu foliju ili ter-papir.
Minimalna dimenzija je 5×3 cm, a za veće dužine krovnih ploha (> 6.00 m), preporučujemo dimenziju 5 x 5 cm, jer
što je kontra-letva viša bolja je ventilacija ispod pokrova.
Na postavljenu kontra-letvu poprečno se ugrađuje letva, isključivo prema rastojanjima iz crteža , počevši od završetka rogova, pa prema sljemenu, paralelno sa budućim olukom (žlijebom).
Dimenzija letve je 5×3 cm. Završna letva odmiče se od sljemena 5 cm, bez obzira što je rastojanje do letve ispod nje nekad manje od 35 cm. To odstojanje završne letve od sljemena potrebno je zbog kasnije montaže limenog sljemenjaka.
Ukoliko se radi o krovištu sa betonskom pločom u jednoj ravnini od sljemena do kraja ploče preporučamo da se preko betonske ploče ugradi hidroizolacija sa varenom ljepenkom.
Preko hidroizolacije ugrađuje se kontra-letva minimalne dimenzije 8×5 cm tiplanjem u ploču. Odstojanje između kontraletvi je cca 80 cm. Preko kontra-letve postavlja se letva na način kako je to objašnjeno u predhodnom poglavlju (krovište sa drvenom konstrukcijom).
Ukoliko se radi o krovištu sa betonskom pločom koja se lomi, tako da je ispod sljemenjaka horizontalna, preporučujemo ugradnju drvenih rogova, a ostatak pripreme je isti kao kod drvene konstrukcije (daščanje, hidroizolacija, roštilj-konstrukcija letvanja), u protivnom će kondezacija dovesti do brzog propadanja rogova.
Lim u obliku crijepa montira se tako da se ploče prepuste 7 cm preko ivice strehe u oluk. Ploče se
preklapaju po vertikalnoj liniji za jedan val, tako da vodonepropusni kanal koji se nalazi sa lijeve strane ploče (gledajući od oluka prema sljemenu) uvijek u donjoj zoni preklopa.
Redanje ploča može se početi s desna prema ulijevo (gledajući od oluka prema sljemenu), tako da se lijeva ploča preklapa preko desne, a može se početi i sa lijeve strane prema udesno, tako da se desna ploča podvlači ispod lijeve. Koji redoslijed ćemo odabrati, ovisi o geometriji krovne plohe.
U slučaju da su dužine rogova veće od 8,40 m vrši se preklapanje ploča po horizontalnoj liniji za jedan se-gment ploče (minimum 10 cm), tako da je krajnji segment donje ploče uvijek ispod prvog segmenta gornje ploče.
Kontakt informacije i kako doći do nas. Naše stručno osoblje će rado odgovoriti na sva vaša pitanja.